Dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców z band OUN-UPA na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto obchodzone corocznie 11 lipca, poświęcone pamięci Ofiar rzezi wołyńskiej i mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej w Małopolsce Wschodniej. Święto ustanowione na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 roku.

Dzień Pamięci Męczeństwa i Ludobojstwa Kresowian zwany również „Krwawą Niedzielą” jest w Polsce dniem pamięci mordów, męczeństwa i ludobójstwa szczególnie okrutnego (genocidum atrox) dokonanego na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez kolaborujace z Niemcami: Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz ukraińską ludność cywilną.
To była jedna z największych zbrodni w nowożytnych dziejach ludzkości. Skala bestialstwa i brutalności nie miała sobie równych.

Wg. polskich danych, ukraińskie bandy UPA i OUN zamordowały około 200-250 tys. Polaków, (dokładnej liczby nie znamy, gdyż trzeba do niej dodać ludność zastrzeloną podczas próby przekroczenia granicy z Generalną Gubernią oraz tych, którzy w obawie przed pogromem dobrowolnie zgodzili się na wyjazd do niewolniczej pracy w III Rzeszy}

Krwawa niedziela na Wołyniu – 11 lipca 1943 roku to punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej, akcji masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez bandy OUN-B Stepana Bandery, UPA oraz ukraińskiej ludności cywilnej.
Tego dnia zaatakowano w 99 miejscowościach, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim bestialsko mordując tysiące Polaków. W następnych dniach masakry były kontynuowane.
Rok 1943 z lipcowym apogeum ludobójstwa na Wołyniu (około 70tys. ofiar) i rok 1944 z przypadającym na luty apogeum ludobójstwa w Małopolsce Wschodniej (około 120 tys. ofiar), to rzezie dokonywane przez OUN-UPA wspierane przez "czerń", czyli miejscowe chłopstwo "uzbrojone" w narzędzia do prac domowych jak siekiery, kosy, piły, widły młotki itp.

Tegoroczne obchody 75. rocznicy Rzezi Wołyńskiej pokazują bardzo smutny stan polskiej rzeczywistości: ludobójstwo, jakiego Ukraińcy dokonali na Polakach mieszkających na Kresach i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947 przez zdecydowaną większość polityków, dziennikarzy, historyków i zwykłych Polaków jest ograniczane wyłącznie do „Krwawej Niedzieli”. Jest to katastrofalny błąd, bo ludobójstwo Polaków miało miejsce także na terenach województw lwowskiego, stanisławskiego, tarnopolskiego i w południowej części województwa poleskiego, gdzie Ukraińcy napadli na ponad 2 tys. polskich miejscowości i w równie bestialski sposób wymordowali około 120 tys. naszych rodaków.

Wołyń był tylko jednym z elementów tego strasznego ludobójstwa. Być może tam ta zbrodnia była najbardziej okrutna i najbardziej przerażająca, ale polowanie na Polaków trwało od 1 września 1939 roku i nie zakończyło się 11 lipca 1943 roku – tego dnia po prostu rozlało się ono na całe Kresy i trwało do 1947 roku, zakończone udaną operacją "Wisła", o czym nie możemy zapomnieć!

Uroczyste obchody 75 rocznicy ludobójstwa Polaków na Kresach zostały zorganizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich i odbyły się w niedzielę 8 lipca w Warszawie pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Przewodniczącym Komitetu Honorowego jest Ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski - Duszpasterz Kresowian, Laureat Nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej.

Pełny skład Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich

ludobojstwo obchody 1024

upa wieczna hanba