Zgodnie z ustawą, spis rolny zostanie przeprowadzony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie od dnia 1 września do dnia 30 listopada 2020 r., według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r.  


GUS przygotowując się do realizacji zadania, chce zasięgnąć zdania opinii publicznej w sprawie zakresu informacji, które będą zbierane w przyszłym spisie rolnym. Polscy statystycy podkreślają, że udział zainteresowanych osób konsultacjach jest dla nich niezwykle istotny, ponieważ zebrane opinie pomogą w zaprojektowaniu badania w taki sposób, aby jego wyniki w jak największym stopniu odpowiedziały na zgłaszane potrzeby. Aby zebrać opinie GUS przygotował specjalną ankietę.


W kwestionariuszu znalazły się zarówno pytania ogólne dotyczące położenia i wielkości gospodarstw rolnych, jak i bardziej szczegółowe dane o cechach prowadzonej w gospodarstwach działalności i struktury dochodów z tego tytułu. Zaproponowano również obszerny blok danych charakteryzujących grunty i sposoby ich użytkowania, w tym szereg informacji o poszczególnych uprawach, plantacjach, zasiewach. Do tych danych należy dodać informacje dotyczące sposobów nawadniania i nawożenia użytkowanych gruntów rolnych. Kolejnym blokiem są informacje przedstawiające liczby i rodzaje hodowanych zwierząt oraz sposób ich utrzymywania. Ostatnim zakres informacji poświęcono charakterystyce infrastruktury rolniczej (budynków gospodarczych, sprzętu) oraz osób zatrudnionych w gospodarstwach.

Zadania gmin przy spisie rolnym 2020

Do zadań gminnych biur spisowych będzie należeć m.in. zapewnienie funkcjonowania gminnych biur spisowych, zapewnienie stanowiska komputerowego do weryfikacji, aktualizacji i uzupełnienia danych z wykorzystaniem Internetu w siedzibie gminy, a także delegowanie pracowników urzędu gminy do prac spisowych.Projekt przewiduje, że gminy będą odpowiadać za organizację naboru kandydatów na rachmistrzów spisowych realizujących wywiady bezpośrednie w terenie oraz będą współdziałać w ich szkoleniach i egzaminach sprawdzających ich wiedzę i przygotowanie. Zadaniem gmin będzie też monitorowanie czynności spisowych i współudział przy popularyzacji spisu rolnego.

Kto może zostać rachmistrzem spisowym

Zgodnie z projektem nabór rachmistrzów, którzy będą przeprowadzać spis bezpośredni w terenie nastąpi spośród osób pełnoletnich, cieszących się nieposzlakowaną opinią, zamieszkałych na terenie danej gminy i posiadających co najmniej średnie wykształcenie. Gmina będzie zobowiązana upowszechnić informacje o naborze kandydatów na rachmistrzów, a także współuczestniczyć w ich szkoleniu. Szkolenie rachmistrzów spisowych zakończone zostanie egzaminem sprawdzającym ich wiedzę i umiejętności. Pozytywny wynik egzaminu będzie skutkował wpisem na listę kandydatów na rachmistrzów spisowych prowadzoną przez gminne biuro spisowe.
W trakcie swojej pracy rachmistrzowie spisowi będą posługiwać się wyłącznie sprzętem elektronicznym, przy pomocy którego dokonywać będą spisu. W związku z koniecznością sprawdzenia umiejętności kandydatów w posługiwaniu się ww. sprzętem oraz z dążeniem do oszczędnego wydawania środków finansowych na spis, preferowane będą formy szkolenia w postaci odpowiednich aplikacji i materiałów audiowizualnych do nauki w systemie m-learning.

Spośród, wskazanych przez gminne biuro spisowe, kandydatów na rachmistrzów, dyrektor urzędu statystycznego powoła rachmistrzów spisowych, którzy będą przeprowadzać spis drogą wywiadu bezpośredniego w terenie.
Poprzedni powszechny spis rolny odbył się w 2010 r. i był pierwszym spisem realizowanym od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w tym samym terminie i w tym samym zakresie tematycznym, co w innych państwach członkowskich UE.