W dniu dzisiejszym obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Bardzo ważne święto poświęcone bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu. Przez wiele lat ich bohaterska postawa i oddanie Ojczyźnie były ukrywane. Próbowano wymazać z kart historii dokonania, które powinny być dla nas cenną lekcją i wzorem do naśladowania.

W całej Polsce powstają miejsca pamięci i organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Te wszystkie działania są wyrazem dbałości o zachowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, podziękowaniem za to, że możemy żyć w wolnym kraju. Szczególne znaczenie ma to dzisiaj, kiedy stajemy w obliczu wojny u naszych sąsiadów z Ukrainy. Zachęcamy do włączenia się w tegoroczne wydarzenia. Niech ten dzień i nasza aktywna postawa będą wyrazem hołdu dla wytrwałości, męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej, jak również dla cierpienia i bólu, które im towarzyszyły.

Przywróćmy wspólnie pamięć o wydarzeniach sprzed 72 lat, których upamiętnieniem jest ustanowiony w 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

WYDARZENIA ZWIĄZANE Z NARODOWYM DNIEM PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W GMINIE JEŻOWE

• 1 marca 2023 r.- II Szkolny BIEG Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” TROPEM WILCZYM. Udział w biegu biorą: uczniowie, nauczyciele, pracownicy i rodzice. Dystans: 1963 m
• 5 marca 2023 r. “TROPEM WILCZYM. BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” GMINA JEŻOWE 2023 – NOWY NART. Dystans: 1963 m.