Dziś przypada 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Rok 1981 był rokiem, kiedy krajobraz polityczny Polski zmieniał się diametralnie. Rządzący ówczesną Polską Ludową pod przewodnictwem generała Wojciecha Jaruzelskiego, podjęli decyzję o użyciu siły wojskowej, aby stłumić ruch "Solidarności", będący symbolem walki o wolność i prawa obywatelskie. Decyzja ta miała drastyczne konsekwencje dla społeczeństwa polskiego, powodując aresztowania tysięcy osób zaangażowanych w działalność opozycyjną, a także ograniczenie praw obywatelskich, cenzurę mediów i wprowadzenie godziny policyjnej.

Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku i pozostawił trwały ślad w historii Polski. Dzisiejsza rocznica stanowi nie tylko moment refleksji nad przeszłością, ale także okazję do wyrażenia szacunku dla wszystkich tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju. Dzisiaj, 42 lata po tamtych wydarzeniach, składamy hołd wszystkim tym, którzy odważnie stawiali czoła ograniczeniom. Ich poświęcenie, odwaga i determinacja stanowią fundament polskiej tożsamości.

W związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. 13 grudnia, zapalając w oknie świecę, wyrażamy solidarność z ofiarami stanu wojennego.

Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.