Dzisiaj w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całym kraju odbędą się apele pamięci, wystawy, Msze Święte, koncerty, przemarsze, pokazy filmowe czy spotkania historyczno-patriotyczne. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest organizowany dla uczczenia i hołdu dla żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość za dane świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny w walce z niemieckim i rosyjskim okupantem, a także z bandami UPA-OUN w obronie polskiej ludności na Kresach.

"Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w kopnym śniegu
Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy..."

Projekt upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych wypłynął z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po jego śmierci projekt podtrzymał i podpisał prezydent Bronisław Komorowski. 2 lutego 2011 r. odbyło się głosowanie w sprawie ogłoszenia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Za przyjęciem ustawy głosowało 406 posłów. Trzech się wstrzymało od głosu, natomiast ośmiu było przeciw uczczeniu żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Do tragedii Żołnierzy Wyklętych nawiązuje data ich Dnia Pamięci, która upamiętnia rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ponieśli śmierć w stołecznym więzieniu na ul. Rakowieckiej: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka - ostatni ogólnopolscy koordynatorzy walki o wolność i niezawisłość Polski.

Dzisiaj w Rzeszowie odbędą się centralne podkarpackie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, m.in. siódmy już Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie organizowane jest przez Narodowy Rzeszów i Młodzież Wszechpolską. Zaangażowanie środowisk narodowych w kultywowaniu pamięci o żołnierzach wyklętych postrzegane jest w kategoriach powinności, ponieważ bardzo istotny udział w zbrojnym oporze wobec komunistycznej władzy mieli członkowie organizacjo ideowo-militarnych o profilu narodowym: Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

VII Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyruszy 1 marca (czwartek) z Rynku o godzinie 17 30. Tradycyjnie trasa wiedzie deptakami i ulicami Rzeszowa pod pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego i pozostałych członków IV Zarządu Głównego WiN, gdzie nastąpią główne uroczystości.

W naszej gminie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywają się dzisiaj w każdej szkole poprzez organizację okolicznościowych akademii patriotycznych i apeli, a w najbliższą niedzielę 4 marca, w ramach dalszego ciągu obchodów tego święta, o godzinie 14.00 rozpocznie się kolejna edycja ogólnopolskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" organizowanego od 4 lat przez Gminne Centrum Kultury w Jeżowem. Bieg Pamięci zostanie poprzedzony Mszą Św. w kościele parafialnym w Jeżowem i akademią patriotyczną w remizie OSP Jeżowe.

Pamiętając o bohaterstwie Żolnierzy Niezłomnych, nie zapominajmy o ich katach, w większości - nigdy nierozliczonych. Byli nimi nie tylko Żydzi, chociaż ci stanowili olbrzymią wiekszość w kierownictwie Urzędu Bezpieczeństwa. Na niższych szczeblach UB dominowali już zdecydowanie Polacy. W czasach stalinowskich wielu Żydów było też w sądach, prokuraturze, rządzie i wojsku.