Linki do stron szkół prowadzonych przez samorząd gminny:

 Link do strony szkoły prowadzonej przez samorząd powiatowy:

Zespół Obsługi Szkół w Jeżowem został utworzony Uchwałą Rady Gminy Jeżowe Nr XIV/73/95 z dnia 29 grudnia 1995 r. jako jednostka budżetowa, finansowana z budżetu gminy. Zespół Obsługi Szkół Jeżowe podlega Wójtowi Gminy Jeżowe. Siedziba Zespołu znajduje się w budynku szkoły Zespołu Szkół w Jeżowem Centrum.

Zespół Obsługi Szkół w Jeżowem
adres: Jeżowe 135
37-430 Jeżowe
tel. 15 8794 047
p.o. Dyrektora i główny księgowy: mgr Elżbieta Świątek

Przedmiotem działalności Zespołu jest obsługa ekonomiczno-administracyjna szkół podstawowych, szkoły muzycznej i przedszkoli na terenie Gminy Jeżowe:

  1. Zespół Szkół Jeżowe Centrum - szkoła podstawowa + oddziały gimnazjalne + przedszkole
  2. PSP Jeżowe Podgórze - szkoła podstawowa
  3. PSP Jeżowe Kameralne - szkoła podstawowa
  4. Zespół Szkół Jata - szkoła podstawowa + oddziały gimnazjalne + przedszkole
  5. PSP Groble - szkoła podstawowa + oddziały gimnazjalne
  6. PSP Stary Nart - szkoła podstawowa + oddziały gimnazjalne
  7. PSP Cholewiana Góra - szkoła podstawowa + oddziały gimnazjalne
  8. Samorządowa Szkoła Muzyczna I stopnia

Uczniowie są dowożeni autobusami do szkół na terenie gminy w przypadkach, gdy odległość od miejsca zamieszkania ucznia do szkoły przekracza 3 km (kl. 0-IV) i 4 km (kl. V, V, VI, VII + kl.gimnazjalne),

Dożywianie prowadzone jest w stołówkach szkolnych i objęte są nim wszystkie dzieci w gminie.

Źródłem finansowania Zespołu są subwencja oświatowa MENiS i środki własne przekazywane przez budżet gminy.
Gospodarka finansowa prowadzona jest na podstawie rocznych planów finansowych.

Zadania Zespołu Obsługi Szkół w Jeżowem są następujące: 

  1. Organizowanie i prowadzenie obsługi finansowo-księgowej
  2. Sprawdzanie dokumentów księgowych pod względem formalno-rachunkowym
  3. Prowadzenie księgowości syntetycznej i analitycznej
  4. Nadzorowanie i prowadzenie rozliczeń w zakresie kosztów żywienia
  5. Sporządzenie okresowych i rocznych sprawozdań finansowych i bilansów
  6. Opracowywanie planów finansowych i projektów budżetowych
  7. Organizowanie i prowadzenie prac statystycznych dotyczących oświaty i wychowania, sporządzanie zbiorczych i okresowych sprawozdań i analiz z wykonania zadań planowych
  8. Opracowanie analiz i opinii, wniosków dotyczących planów i budżetów szkół
  9. Naliczanie i prowadzenie rozliczeń funduszu świadczeń socjalnych dla poszczególnych szkół
  10. Powoływanie komisji dla obsługi zakładowego funduszu mieszkaniowego dla szkół deklarujących wspólne gospodarowanie tymi środkami
  11. Prowadzenie obsługi oświatowych organizacji związkowych oraz kasy zapomogowo-pożyczkowej wg odrębnych zasad
  12. Przygotowywanie list płatniczych i organizowanie wypłat wynagrodzeń
  13. Ewidencjonowanie wypłat z funduszu płac i sporządzanie sprawozdań z analizy jego wykonania
  14. Opiniowanie i parafowanie dokumentów zawieranych przez dyrektorów szkół z kontrahentami zewnętrznymi
  15. Analiza, planowanie i rozliczanie prac remontowych w szkołach
  16. Prowadzenie inwentaryzacji majątku szkół
  17. Prowadzenie dokumentacji rozliczeniowej autobusów szkolnych
  18. Prowadzenie dokumentacji i wszelkich wypłat stypendiów szkolnych

W ramach Zespołu funkcjonują następujące stanowiska pracy o pełnym wymiarze czasu pracy:
- dyrektor Zespołu
- główny księgowy
- starsza księgowa
- samodzielny referent ds. finansowych

Skład osobowy Zespołu Obsługi Szkól w Jeżowem przedstawia się następująco: Dyrektorem Zespołu od początku jego działalności do marca 2001 roku był pan Stanisław Błądek, natomiast głównym księgowym do lutego 1999 roku była pani Janina Bednarz, od marca 1999 do lipca 2003 roku głównym księgowym była pani Maria Bujak.

Od sierpnia 2003 roku do chwili obecnej głównym księgowym i p.o. Dyrektora Zespołu jest pani Elżbieta Świątek. Na stanowisku referenta ds. finansowych od początku pracuje pani Danuta Zaguła, od  marca 2005 roku na stanowisku starszej księgowej pracuje pani Edyta Sakowska.

Prawa i obowiązki pracowników regulują przepisy o pracownikach samorządowych, zasady wynagradzania regulują przepisy w sprawie wynagradzania pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego.

Zespół Obsługi Szkół w Jeżowem dysponuje budżetem oświatowym uchwalanym każdego roku przez Radę Gminy Jeżowe.

Obsługa finansowa szkół jest oparta na ścisłej współpracy z dyrektorami szkół. Nadzór nad gospodarką finansową Zespołu sprawują Wójt i Skarbnik Gminy Jeżowe.

Gminne Centrum Kultury w Jeżowem powołano na mocy Uchwały Nr XXX/138/01 z dnia 30.05.2001 w sprawie utworzenia Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem.

W jego skład weszły:

  • Gminny Ośrodek Kultury w Jeżowem
  • Biblioteka Publiczna w Jeżowem wraz z filiami:
    • Filia w Cholewianej Górze
    • Fila w Groblach
    • Fila w Jacie
    • Filia w Narcie Nowym
Gminne Centrum Kultury
adres: Jeżowe 236/2
37 - 430 Jeżowe
strona internetowa: www.jezowe.eu
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (015) 879 71 87

Siedzibą nowo utworzonej jednostki kulturalnej pozostał nadal wynajmowany od GS Jeżowe budynek, a terenem działalności Gmina Jeżowe. Pierwszym dyrektorem GCK w drodze konkursu został wybrany Edward Chaber. Działalność kulturalna GCK jest kontynuacją dotychczasowej działalności GOK i Biblioteki Publicznej. Realizuje swoje zadania poprzez prowadzenie systematycznej pracy w ramach edukacji artystycznej dzieci i młodzieży. Edukacja ta obejmuje cztery główne działy: muzyka, teatr, plastyka i taniec.

Gminne Centrum Kultury proponuje różne formy pracy artystycznej:

  • koło plastyczne,
  • koło teatralne,
  • zespół muzyczny,
  • zespół taneczny.

Działalność koła plastycznego i zespołu tanecznego jest stała i systematyczna, natomiast działalność koła teatralnego i zespołu muzycznego ma charakter zadaniowy.

Dla dzieci i młodzieży GCK w Jeżowem rokrocznie przygotowuje:

  • konkursy plastyczne o zasięgu gminnym lub regionalnym,
  • konkursy recytatorskie w tym tak znane jak "Śladem dziecięcego głosu", czy "Ogólnopolski Konkurs Recytatorski"
  • konkursy muzyczne - gminne lub rejonowe. GCK w Jeżowem jest organizatorem eliminacji rejonowych konkursów wojewódzkich ("Śpiewajmy Kolędy i Pastorałki" "Konkurs Duetów i Zespołów Wokalnych")
  • warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży
  • zajęcia taneczne w ramach działającego w GCK Jeżowe zespołu tanecznego "Sardian".

Dla dzieci i młodzieży Gminne Centrum Kultury rokrocznie przygotowuje: konkursy plastyczne o zasięgu gminnym lub regionalnym, konkursy recytatorskie w tym tak znane jak „Siadem dziecięcego głosu" czy „Ogólnopolski Konkurs Recytatorski". Ponadto było organizatorem eliminacji rejonowych Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, konkursów muzycznych gminnych i rejonowych. Organizuje też eliminacje rejonowych konkursów wojewódzkich („Śpiewajmy Kolędy i Pastorałki" „Konkurs Duetów i Zespołów Wokalnych") oraz warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zajęcia taneczne w ramach działającego w Gminnym Centrum Kultury Jeżowe zespołu tanecznego „Sardian".

Sardian

Zespól ten brał udział w wielu konkursach i przeglądach zespołów tanecznych. Powstał 4 listopada 1997 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Jeżowem. W swojej działalności występował na wielu imprezach i przeglądach zespołów tanecznych, zdobywając wyróżnienia i nagrody. Do najważniejszych należy wyróżnienie na festiwalu dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych „Figle Taneczne" Tarnobrzeg 1999 oraz IV miejsce na przeglądzie zespołów tanecznych „Lesko 2001" i wyróżnienie w miedzy wojewódzkim Konkursie Zespołów Tanecznych „Mikołajki 2003".

Zespół corocznie występuje na imprezie plenerowej „Wakacjonalia" w Jeżowem. Obecnie liczy 40 członków i podzielony jest na cztery grupy taneczne. Zespół specjalizuje się w tańcu nowoczesnym i współczesnym, często dla potrzeb imprez o charakterze patriotycznym wykonuje polskie tańce narodowe. Instruktorem i choreografem tanecznym w latach 2004 - 2005 była Stanisława Żak. W maju 2004 roku zespół brał udział w tworzeniu teledysku dla zespołu AD ASTRA.

W 2005 roku zespół nawiązał współprace w ramach projektu „Słowanie w Europie - młodzieżowe impresje kulturalne" z bliźniaczym zespołem na Ukrainie „Werhowynka". W ramach tego projektu zespół wyjechał do Drohobycza na tygodniowe warsztaty taneczne, podobne warsztaty zostały zorganizowane także w Polsce w tygodniu poprzedzającym imprezę „Słowianie w Europie". W ramach tych warsztatów zostało opracowane widowisko słowno - muzyczno - taneczne wystawione podczas imprezy lipcowej w Polsce. Ten spektakl spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem publiczności oraz zyskał pochlebne opinie specjalistów i dziennikarzy. „Sardian" od października 2005 do sierpnia 2006 prowadzony był przez  instruktora i choreografa - Agatę Pasek. Obecnie zespół prowadzony jest przez nową  instruktorkę Małgorzatę Sarzyńską.

Zakład Gospodarki Komunalnej w Jeżowem

Adres: Pikuły 446A

37-430 Jeżowe


tel. 15 8794100

Dyrektor Zakładu - Marek Kamiński

 
Po powstaniu samorządu gminnego w myśl ustawy z dnia 8 marca 1990 r. - zaopatrzenie w wodę mieszkańców gminy zostało zapisane jako zadanie własne samorządu terytorialnego. Istniejący na terenie gminy wodociąg obsługiwany przez Wojewódzki Zakład Usług Wodnych dla Potrzeb Rolnictwa w Rzeszowie został oddany do dyspozycji Gminy. Dnia l kwietnia 1991 r. pracownicy Stacji Uzdatniania Wody w Jeżowem zostali formalnie przekazani z WZUW w Rzeszowie do Urzędu Gminy w Jeżowem.

W skład wodociągu przekazanego samorządowi terytorialnemu wchodziły: Stacja Uzdat¬niania Wody Jeżowe Pikuły, Przepompownia Wody Jeżowe Błądki, Ujecie Wody (trzy studnie głębinowe) Jeżowe Pikuły, sieć wodociągowa w sołectwie Jeżowe Podgórze, Jeżowe Centrum (w części), Jata i Sójkowa wraz z przyłączami.

Przy Urzędzie Gminy w Jeżowem powstał referat ds. wodociągów, któremu organizacyjnie /ostali podporządkowani pracownicy wodociągu oraz nowo zatrudniony operator koparko -ładowarki „Ostrówek". Organizacyjnie referatowi ds. wodociągów przekazano zakupiony w 1991 r. samochód dostawczy „Nysa" oraz koparko - ładowarkę „Ostrówek".


Od l stycznia 1992 r. został powołany Zakład Usług Wodnych w Jeżowem, którego podsta¬wowym celem jest dbałość o wyznaczoną cześć mienia komunalnego (wodociąg na terenie gminy Jeżowe, samochód „Nysa" oraz koparko-ładowarka „Ostrówek") i ciągłe zaopatrzenie1 w wodę mieszkańców gminy Jeżowe, mieszkańców gminy Kamień (ujecie wody w Jeżowem) od 1971 r. zaopatrywało w wodę gminę Jeżowe i Kamień).

Wójt Gminy Jeżowe inż. Gabriel Lesiczka powołał na stanowisko kierownika Zakładu Usług Wodnych w Jeżowem pana Wiesława Siuśtę. Skład osobowy Zakładu oprócz kierownika przedstawiał się następująco: Krystyna Kozak - księgowa, Zbigniew Bakalarczyk - kierowca, operator sprzętu, Antoni Błądek, Mieczysław Piędel, Stanisław Zwolski (do Zakładu przyszd z rozwiązywanego WZUW w Tarnobrzegu), Henryk Krzyś, Henryk Tłusty, Józef Rogala - konserwatorzy stacji uzdatniania wody i sieci wodociągowej oraz elektrycy.
 
Oczyszczalnia Ścieków w Jeżowem

W dniu 16 października 1992 r. Rada Gminy w Jeżowem stosowną uchwałą utworzyła kład Gospodarki Komunalnej w Jeżowem, a zarazem uchyliła uchwałę w sprawie powoł; Zakładu Usług Wodnych w Jeżowem. Zakład Gospodarki Komunalnej w Jeżowem przejął mii nie Zakładu Usług Wodnych w Jeżowem i od l stycznia 1993 r. zgodnie z przyjętym statutem wypełniał obowiązki komunalne gminy wobec mieszkańców.

W tym czasie rozwijała się działalność Zakładu; kolejne sołectwa były przyłączane do gminnego wodociągu, zwiększał się majątek komunalny będący w zarządzie zakładu. Z chwilą skomunalizowania wodociągu na terenie naszej gminy wodociąg był wybudowany w sołectwach: Jeżowe Podgórze, Jata, Sójkowa - w całości oraz Jeżowe Centrum (w części). W latach 1991-1997 budowano kolejno wodociągi w sołectwach: Jeżowe Centrum (dokończenie budowy), Jeżowe Zagościniec, Jeżowe Kameralne, Zalesię, Cholewiana Góra, Krzywdy, Groble, Sibigi, Nowy Nart, Stary Nart i Pogorzałka. To sprawiło, że cała gmina Jeżowe posiada wodociągi. Woda z wodociągu gminnego zaczęła docierać do najbardziej oddalonych miejsc na terenie naszej gminy. Wodociągi otrzymały przysiółki: Jeżowe Zaborczyny, Jeżowe Okolisko, woda dociera do domów leżących na terenie administracyjnym sąsiednich gmin: Nowa Sarzyna-Łętownia (przy Krzywdach), Kamień - Podlesie (przy Cholewianej Górze), Wola Raniżowska - Wilcza Wola (przy Starym Narcie). W ramach rozbudowy wodociągu gminnego powstała przepompownia wody w Cholewianej Górze, której zadaniem jest podniesienie ciśnienia wody dla zaopatrzenia w wodę wsi: Cholewiana Góra, Nowy Nart, Stary Nart, Pogorzałka. W latach1998 - 2001 został przebudowany stary, budowany w latach 60. wodociąg żeliwny w sołectwie Jata i Sojkowa na sieć PCV. W/w. wodociągi były budowane ze środków finansowych samorządu gminnego oraz dotacji Urzędu Wojewódzkiego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Budowę wodociągów prowadziła ekipa Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jeżowem, w której skład wchodzili: Antoni Błądek, Henryk Krzyś, Mieczysław Piedel, Józef Rogala, Henryk Tłusty, Stanisław Zwolski, Zbigniew Bakalarczyk (operator koparki), Zbigniew Krawiec (operator koparki). Kierownikiem wszystkich budów wodociągowych był inż. Wiesław Siuśta, a inspektorem nadzoru inż. Stanisław Podgórczyk.

Wodociąg gminny dociera do wszystkich mieszkańców naszej gminy i technicznie istnieje możliwość, aby każde gospodarstwo w naszej gminie do wodociągu mogło się podłączyć, ale też wiedzieć trzeba, że istnieje kilkadziesiąt gospodarstw, które do wodociągu z różnych przyczyn się nie podłączyły.

Uchwałą Rady Gminy w Jeżowem 18 czerwca 1996 r. Zakładowi przekazano kopalnie piasku w Jeżowem Pikuły oraz gminne wysypisko śmieci w Jeżowem. Kopalnia piasku eksploatowana była w sposób niezorganizowany i przypadkowy, a jej funkcjonowanie było uzależnione od sezonowego zapotrzebowania piasku. W latach 70. dużym odbiorcą piasku był Rejon Dróg Publicznych w Rudniku. W 1998 r. Zakład otrzymał od wojewody tarnobrzeskiego koncesje na wydobywanie piasku, która wygasła w 2003 r.