Rusza akcja informacyjna dotycząca rządowego program "Czyste powietrze". Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli uzyskać dotacje i nisko oprocentowany kredyt na termomodernizacje budynków.

Pieniądze przeznaczone są na kilka działań: w przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub  biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Z dotacji może skorzystać każdy, a jej wysokość jest zależna od dochodu na jednego członka rodziny. W ramach Programu istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego w formie dotacji w wysokości od 90% do 30% kosztów kwalifikowanych oraz w formie pożyczki. Właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Projekt będzie realizowany przez 10 lat a przeznaczone na niego fundusze to ponad 100 mld zł. Pierwsze spotkania informacyjne i szkolenia rozpoczynają się dzisiaj i potrwają do 10 października, a szczegółowe informacje o terminach i samym projekcie znajdują się  na stronie Ministerstwa Środowiska i na stronie Wojewódzkiego Funduszu OŚiGW w Rzeszowie  

O terminie spotkania w naszej gminie powiadomimy mieszkańców oddzielną informacją

W linku harmonogram spotkań gminnych na 1 tydzień września - tutaj