Maj to miesiąc pełen uroczystości, w którym obchodzimy ważne wydarzenia historyczne i narodowe!

 

1 maj: Święto Pracy

 

 

Początki tego święta sięgają XIX wieku. W Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w 1950 roku dla upamiętnienia i uznania osiągnięć klasy robotniczej. Dzień ten jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.

Z tej okazji wszystkim Mieszkańcom Gminy Jeżowe życzymy udanego, spokojnego i pełnego słońca wypoczynku!

 

 

2 maj: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

  

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przywołuje ducha jedności narodowej. Biało-czerwona barwa, symbolizująca naszą ojczyznę, budzi w nas dumę i szacunek. To doskonała okazja, by zwrócić uwagę na historię polskiej flagi i jej znaczenie dla narodu.

Wybór daty 2 maja ma uzasadnienie historyczne. Tego dnia 1945 roku żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Symbolicznie zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej.

 

 

3 maj: Święto Narodowe Trzeciego Maja

  

Dzień 3 maja ma w historii Polski zarówno narodowe, jak i religijne odniesienie. 3 maja przypada rocznica Uchwalenia Konstytucji oraz Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto to przypomina nam o długiej drodze, jaką przeszliśmy w kierunku niepodległości i demokracji. To rocznica, której wartości – wolność, równość i suwerenność narodu – są fundamentem naszej tożsamości narodowej. Dodatkowo, obchodzimy także Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, co przypomina nam o duchowej sile i opiece, jaką od wieków darzy nasz kraj Matka Boża.

 

Majowe uroczystości nie tylko celebrują naszą historię, ale także zwracają uwagę na wspólne wartości, które definiują naszą tożsamość narodową. To wyjątkowy czas, kiedy możemy razem celebrować ważne wydarzenia w historii naszej Ojczyzny.

Zapraszamy Mieszkańców do wspólnego uczestnictwa w Gminnych Obchodach Święta Konstytucji 3 Maja!